Gemiddelde conversie van een webshop: wat is goed? De benchmarks van 2026, en hoe je je eigen cijfer leest
Een doorsnee webshop zet ongeveer 1,4% tot 1,7% van zijn sessies om in bestellingen. Dat cijfer zegt minder dan je zou denken. Dit meten de huidige benchmarks echt, en dit zijn de eerlijkere vergelijkingen die laten zien of je webshop een probleem heeft.
Door Michal Salwin, oprichter van Wavelynks8 min lezen
In het kort
- De doorsnee Shopify-webshop converteert ongeveer 1,4 tot 1,7% van de sessies (de mediaan in de cijfers van Littledata en Shogun over 2026). Het gemiddelde ligt hoger, rond 1,9 tot 2,5%, omdat een paar sterke webshops het omhoogtrekken.
- “Goed” begint rond 2,7%: vanaf daar hoor je volgens de nieuwste cijfers van Littledata bij de beste 20% van de Shopify-webshops. Boven 3,7% zit je in de top 10%.
- Je branche is een van de grootste factoren voor waar de lat ligt: webshops in beauty en supplementen hebben een mediaan rond 2,5%, mode en meubels rond 1%.
- Onder een paar honderd bestellingen schommelt je eigen cijfer te veel om te vergelijken: 20 bestellingen uit 1.000 sessies lees je als 2%, maar het echte percentage kan ergens tussen ongeveer 1,3% en 3,1% liggen.
- De nuttigste benchmark is je eigen webshop, uitgesplitst naar apparaat, verkeersbron en stap in de funnel.
Op deze pagina (9)
Het korte antwoord
Wat is de gemiddelde conversie van een webshop? Een doorsnee webshop zet ongeveer 1,4 tot 1,7% van zijn sessies om in bestellingen: dat is de mediaanwebshop in de twee Shopify-benchmarks hieronder. Gemiddelden liggen hoger, rond 1,9 tot 2,5%. Een goede webshop zit boven ongeveer 2,7%, en de beste halen meer dan 3,7%. Die cijfers komen uit de meest recente benchmarks die hun methode openbaar maken:
| Bron | Gebaseerd op | Resultaat |
|---|---|---|
| Littledata | 436 Shopify-webshops die Littledata gebruiken, 27 juli tot en met 24 oktober 2026, sessies met een aankoop in GA4 | Mediaan 1,4%, gemiddelde 1,9%. Top 20% boven 2,7%, top 10% boven 3,7%, onderste 20% onder 0,5% |
| Shogun | 803 actieve Shopify-webshops, januari tot en met september 2026, bestellingen ÷ sessies | Mediaan 1,74%, gemiddelde 2,54%. De middelste helft van de webshops zit tussen 0,83% en 3,32% |
| IRP Commerce | Online retail in het VK en Ierland, transacties ÷ sessies | 1,97% in september 2026, tegenover 1,68% een jaar eerder |
| Contentsquare | 99 miljard sessies op 6.500 sites uit allerlei branches, gepubliceerd in maart 2026 | Desktop 3,4%, mobiel 2% |
Converteert je webshop 1,5%, dan zit je dus in de middenmoot. Met 2,7% doe je het beter dan vier op de vijf Shopify-webshops. En zit je onder 0,5%, dan hoor je bij het zwakste vijfde: controleer dan eerst je tracking en je checkout, voor je naar iets anders kijkt.
Waarom de benchmarks verschillen
Zet je die bronnen naast elkaar, dan lijken ze elkaar tegen te spreken. Dat doen ze niet: ze beantwoorden elk een andere vraag.
Mediaan of gemiddelde
De mediaan is de webshop in het midden: de helft converteert beter, de helft slechter. Het gemiddelde telt de cijfers van alle webshops op en deelt door hun aantal, dus een handvol webshops die 8% halen trekt het omhoog. Daarom ligt het gemiddelde van Littledata (1,9%) duidelijk boven de mediaan (1,4%), en het gemiddelde van Shogun (2,54%) boven de mediaan (1,74%). Wil je weten of je webshop doorsnee is, kijk dan naar de mediaan.
Per webshop of alles op één hoop
Littledata en Shogun berekenen eerst een percentage per webshop en vergelijken daarna de webshops met elkaar. Contentsquare en IRP gooien alle sessies op één hoop, waardoor grote sites met veel verkeer veel zwaarder wegen. Samengevoegde cijfers vertellen je wat er in de hele markt gebeurt; cijfers per webshop laten zien hoe een webshop als de jouwe ervoor staat. Dat verschil draait zelfs de kloof tussen mobiel en desktop om, zoals je verderop ziet.
Sessies, gebruikers en tools
Shopify definieert de conversieratio als het percentage sessies dat tot een aankoop leidde. Google Analytics biedt twee versies: een percentage per sessie en een percentage per gebruiker (session key event rate en user key event rate). Het percentage per gebruiker ziet er meestal beter uit, omdat één persoon vaak een paar keer langskomt voordat hij koopt. Vergelijk dus sessies met sessies.
Daarnaast veranderde Shopify van 21 tot en met 23 september 2026 de manier waarop het sessies meet. De eigen helppagina waarschuwt dat je sessies en conversieratio daarna “in je rapporten anders kunnen zijn”, zonder dat je verkeer of je bestellingen veranderd zijn. Schoot je cijfer die week omhoog of zakte het in, controleer dat dan eerst, voordat je gaat juichen of in paniek raakt.
Oude cijfers die blijven rondgaan
Twee cijfers duiken nog in veel artikelen op. Het eerste is een reeks branchebenchmarks van Dynamic Yield, waarvan de benchmarkpagina’s niet meer bestaan (ze sturen je nu door naar een andere pagina), dus die cijfers zijn niet te controleren. Het tweede is de bewering dat je met 3,2% als Shopify-webshop bij de beste 20% hoort. Dat kwam uit een ouder onderzoek van Littledata; de actuele cijfers leggen de grens nu op 2,7%. Behandel elke benchmark zonder datum en methode als een gerucht.
Gemiddelde conversie van een webshop per branche
Wat je verkoopt, is een van de dingen die je vertrekpunt het sterkst bepalen. Goedkope spullen die mensen keer op keer kopen, converteren beter dan dure aankopen, aankopen waar mensen lang over nadenken of aankopen waarbij de maat moet kloppen.
| Branche | Mediaan, Littledata (juli tot en met oktober 2026) | Mediaan, Shogun (januari tot en met september 2026) |
|---|---|---|
| Beauty en huidverzorging | 2,5% | 3,15% (beauty en persoonlijke verzorging) |
| Gezondheid en supplementen | 2,4% | 3,22% (gezondheid en welzijn) |
| Eten en drinken | 2,3% | 2,99% |
| Mode en kleding | 1,0% | – |
| Wonen en meubels | 1,0% | – |
| Consumentenelektronica | – | 1,39% |
| Sport en outdoor | – | 1,20% |
Een modewebshop met 1,2% doet het iets beter dan een doorsnee branchegenoot. Een supplementenwebshop met 1,2% converteert half zo goed als zijn branchegenoten. Hetzelfde cijfer, het tegenovergestelde oordeel.
Conversie op mobiel en desktop
De gangbare bewering is dat telefoons slechter converteren dan computers. De samengevoegde cijfers van Contentsquare, over veel branches heen, bevestigen dat: 3,4% op desktop tegenover 2% op mobiel. Maar kijk je naar de doorsnee webshop in de Shopify-cijfers van Littledata, dan verdwijnt het verschil: de mediaanwebshop converteert 1,5% op mobiel en 1,4% op desktop. Pas aan de top loopt desktop uit: de beste 10% van de webshops haalt daar 5,1% op desktop en 4,2% op mobiel.
Ze kloppen allebei. Grote retailers met veel desktopverkeer bepalen het samengevoegde cijfer; voor één afzonderlijke webshop is mobiel niet gedoemd om slechter te converteren. Leg je dus niet neer bij een zwakke mobiele conversie alsof dat normaal is. Converteren telefoons bij jou maar half zo goed als desktop, dan is dat verschil de goedkoopste plek om meer verkopen te zoeken. Hier lees je hoe je het verschil in mobiele conversie opspoort.
Conversiepercentage per verkeersbron
Wie er binnenkomt, beïnvloedt hoeveel er converteren. In de benchmark van 2026, die sites uit veel branches omvat en niet alleen webshops, zag Contentsquare dit:
- Terugkerende bezoekers
- 2,9%
- Betaald zoekverkeer
- 2,8%
- Nieuwe bezoekers
- 1,7%
- Bezoekers via AI-assistenten
- 1,3%
- Organische social media
- 0,7%
Bron: Contentsquare, 2026 Digital Experience Benchmark
- Terugkerende bezoekers converteren 2,9%, nieuwe bezoekers 1,7%.
- Betaald zoekverkeer converteert 2,8%: die mensen zochten naar iets wat jij verkoopt.
- Organische social media converteert 0,7%: die mensen waren aan het scrollen, niet aan het shoppen.
- Bezoekers die via AI-assistenten komen converteren 1,3%.
Een webshop die de meeste bezoekers via Instagram krijgt, toont een lagere totale conversie dan een webshop die het van Google Shopping moet hebben, zonder dat er op de site iets mis is. Kijk dus eerst naar je conversie per kanaal, voordat je jezelf met welke benchmark ook vergelijkt.
Klopt je eigen cijfer wel?
Dit is het deel dat benchmarkartikelen overslaan. Een conversieratio is een schatting, en bij kleine aantallen een ruwe. Stel dat je dashboard “2%” toont. Dan ligt het echte percentage waarschijnlijk tussen deze grenzen (onze eigen berekening, een Wilson-interval van 95%):
| Bestellingen | Sessies | Je dashboard toont | Het echte percentage ligt waarschijnlijk tussen |
|---|---|---|---|
| 10 | 500 | 2,0% | 1,1% en 3,6% |
| 20 | 1.000 | 2,0% | 1,3% en 3,1% |
| 50 | 2.500 | 2,0% | 1,5% en 2,6% |
| 200 | 10.000 | 2,0% | 1,7% en 2,3% |
| 2.000 | 100.000 | 2,0% | 1,9% en 2,1% |
Met 20 bestellingen kan je “2%” in werkelijkheid een ondergemiddelde 1,3% zijn, of een 3,1% waarmee je bij de beste 20% hoort. Een schommeling van week tot week van 1,6% naar 2,2% is bij dat volume gewone ruis. Beoordeel je conversie over een maand of een kwartaal, en kijk naar een bandbreedte in plaats van één getal zolang je nog geen paar honderd bestellingen hebt. Dezelfde rekensom bepaalt hoelang een A/B-test moet lopen.
Hoe zit het met Nederland, België en Frankrijk?
Voor Nederland en België bestaat geen betrouwbare openbare benchmark voor conversie. Heb je een webshop in een van beide landen, dan heb je dus geen nationaal cijfer om je aan te meten. In Frankrijk is het niet anders: FEVAD, de Franse e-commercefederatie, publiceert wel de gemiddelde bestelwaarde in Frankrijk (€59,70 in het tweede kwartaal van 2026), maar geen conversieratio. IRP Commerce dekt alleen het VK en Ierland. Zie je een “Nederlands gemiddelde” of “Frans gemiddelde” dat aan een van beide wordt toegeschreven, dan staat dat niet in hun rapporten. De Shopify-benchmarks hierboven bevatten webshops uit veel landen en zijn de beste referentie die er is.
Hoe bereken je de conversieratio?
De conversieratio is het aandeel sessies dat eindigt in een bestelling. De formule:
conversieratio = bestellingen ÷ sessies × 100
Een webshop met 180 bestellingen uit 12.000 sessies in een maand converteert 180 ÷ 12.000 × 100 = 1,5%. Drie dingen houden het cijfer eerlijk:
- Gebruik één tool en één definitie. Shopify en Google Analytics tellen sessies anders en gaan anders om met cookietoestemming, dus hun percentages komen niet overeen. Kies er één en houd je daaraan.
- Neem een periode die lang genoeg is. Minstens een maand, en langer voor een kleine webshop (zie de tabel hierboven).
- Vergelijk hetzelfde seizoen. Een november met Black Friday doet het beter dan een rustige februari. Vergelijk als het kan met dezelfde periode vorig jaar.
De korte uitleg staat in de woordenlijst onder conversieratio, en omzet per bezoeker is het waard om ernaast te volgen: een wijziging die je conversie verlaagt maar je bestelwaarde verhoogt, kan je toch geld opleveren.
Wat doe je met je cijfer?
Eén conversieratio voor je hele webshop vertelt je of je een probleem hebt, niet waar. Om dat te vinden, splits je het cijfer op per stap in de funnel. Het rapport Conversion rate breakdown in Shopify (de opbouw van je conversieratio) toont het aantal sessies, sessies waarin iets aan de winkelwagen werd toegevoegd, sessies die de checkout bereikten en sessies die de checkout afrondden. Deel elke stap door de stap ervoor en je ziet waar mensen afhaken.
Voor het stuk van winkelwagen tot bestelling is er een stevig referentiepunt: Baymard Institute komt op basis van 50 onderzoeken uit op een gemiddeld percentage verlaten winkelwagens van 70,22%. Grofweg 3 op de 10 winkelwagens worden dus een bestelling. Deel je sessies waarin de checkout werd afgerond door je sessies waarin iets aan de winkelwagen werd toegevoegd, en vergelijk. Worden bij jou veel minder winkelwagens een bestelling, begin dan bij de checkout: deze gids over verlaten winkelwagens laat zien hoe je het meet en wat je kunt verbeteren. Zit het lek eerder, op de productpagina, lees dan hoe je afhakers op de productpagina aanpakt.
Reken je het liever niet zelf uit? Een gratis scan van je webshop controleert de productpagina, winkelwagen en checkout zoals een klant ze ziet op een telefoon en een laptop, en vertelt je welke stap je als eerste moet aanpakken.
Vragen die mensen stellen
Is 1% conversie goed of slecht?
Niet per se slecht. Het ligt onder de doorsnee Shopify-webshop (een mediaan van 1,4% in de cijfers van Littledata over 2026), maar webshops in mode en meubels hebben een mediaan van ongeveer 1%. Vergelijk het met je branche en met je eigen verloop voordat je besluit dat er een probleem is.
Is 2% een goede conversie voor een webshop?
Het is beter dan doorsnee: volgens de cijfers van 2026 converteert de mediane Shopify-webshop 1,4 tot 1,7% van de sessies. Topniveau is het nog niet: de beste 20% van de webshops zit boven ongeveer 2,7%.
Waarom tonen Shopify en Google Analytics een andere conversieratio?
Ze tellen sessies anders en gaan anders om met cookietoestemming. Google Analytics kan bovendien een percentage per gebruiker tonen, en dat ziet er meestal hoger uit. Kies één tool en één definitie, en vergelijk die in de loop van de tijd met zichzelf.
Waarom veranderde mijn conversieratio in Shopify eind september 2026?
Shopify veranderde van 21 tot en met 23 september 2026 de manier waarop het sessies meet. Volgens de helppagina’s kunnen cijfers die op sessies gebaseerd zijn, de conversieratio inbegrepen, er daarna anders uitzien, ook al zijn je verkeer en je bestellingen niet veranderd.
Bronnen
- Littledata, Average ecommerce conversion rate (all devices): 436 Shopify-webshops, 27 juli tot en met 24 oktober 2026
- Shogun, Ecommerce conversion rate benchmarks: 803 Shopify-webshops, januari tot en met september 2026
- IRP Commerce, Ecommerce market data (UK): september 2026
- Contentsquare, 2026 Digital Experience Benchmark: engagement
- Contentsquare, 2026 Digital Experience Benchmark: conversions
- Shopify Help Center, Behaviour reports
- Google Analytics Help, Key event rate
- FEVAD, e-commerce in het eerste halfjaar van 2026
- Baymard Institute, Cart abandonment rate statistics: bijgewerkt op 22 september 2025
Lees verder
Conversie-optimalisatie
Conversie verhogen in je Shopify-webshop: vind het lek, bereken wat het kost en dicht het
Het meeste advies hierover is een lijst van dertig tips. Dit is de volgorde waarin je beter kunt werken: meet waar kopers afhaken, reken uit wat elk lek kost, dicht het duurste eerst en controleer of de ingreep echt iets heeft opgeleverd.
Afrekenen
Verlaten winkelwagen: hoe je het percentage berekent, wat normaal is en hoe je je checkout verbetert
Gemiddeld worden zo’n 7 op de 10 winkelwagens nooit afgerekend. Maar dat gemiddelde verbergt meer dan het laat zien, de formule verschilt per tool en de oplossing hangt af van de reden waarom mensen weggaan. Zo meet je je eigen percentage en breng je het omlaag.